Co je Fairtrade a proč spravedlivý obchod podpořit

Co je Fairtrade a proč spravedlivý obchod podpořit

Nejspíš už jste o Fairtrade slyšeli v souvislosti s kávou (té fairtadové se prý loni vypilo v Česku 110 milionů šálků). Co to ale vlastně fairtrade je a proč zvážit koupi výrobku s tímto certifikátem?

 images (1)

Co je Fairtade

„Fairtrade je obchod založený na partnerství. Fairtrade je certifikace zboží, které splňuje určité sociální, ekonomické a ekologické standardy. Smyslem této certifikace je poskytnout pěstitelům, zaměstnancům a řemeslníkům ze zemí globálního Jihu (zemí Afriky, Asie a Latinské Ameriky) možnost uživit se vlastní prací za důstojných podmínek.“1

Jde o to, aby pěstitelé ze zemí tzv. „třetího světa“ a jejich zaměstnanci dostali za své výpěstky (především banány, kávu, kakao, cukr, čaj a bavlnu) dostatek peněz na pokrytí nákladů a zároveň jim zbylo i na důstojný život. Cílem je, aby byl obchod fér (z anglického „fair“ tedy férový a „trade“ obchod).

Jak poznat Fairtrade výrobek a proč ho koupit

fairtrade logo_1

Certifikát Fairtrade vydává německá organizace Fairtrade International. K tomu, aby farmáři tento certifikát získali, je potřeba splnit mnoho podmínek (jejich dodržování následně kontrolují inspektoři) a zaplatit poplatky. Standardy fairtrade musí dodržet všichni účastníci (od pěstitele až po prodejce).

Poznávacím znamením Fairtrade výrobku je modro-zelená známka s mávajícím panáčkem. Označuje výrobky, které obsahují fairtradové suroviny od certifikovaných výrobců.

fairtrade1

6 hlavních principů Fairtrade

1. Dát příležitost znevýhodněným pěstitelům, řemeslníkům z rozvojových zemí vykupováním jejich produktů za alespoň garantovanou minimální výkupní cenou, která pokrývá nejen náklady na výrobu/pěstování, ale i přiměřený zisk k rozvoji místní infrastruktury (k výstavbě škol, zdravotních zařízení, koupi lepších strojů k obdělávání půdy apod.).

2. Zodpovědnost, veřejně přístupné jednání, informovanost spotřebitele o negativním vlivu mezinárodního obchodu na malovýrobce a malopěstitele.

3. Ochrana dětí/těhotných žen a seniorů před prací a zákaz diskriminace (zejména žen a tělesně postižených obyvatel).

4. Pracovní podmínky garantované smlouvou (přesně daná pracovní doba, bezpečné podmínky a minimální mzda.

5. Změnit pravidla zaběhlého mezinárodního obchodu – zejména propastné rozdíly v zisku nadnárostních firem a malých pěstitelů z téhož produktu a tím způsobená extrémní chudoba.

6. Ohled na životní prostředí – pokud mají farmáři garantovanou výkupní cenu, nemusí zvyšovat výnos uměle nadměrným hnojením, zbytečně rozšiřovat plantáže na úkor přírody, aby dohnali ušlý zisk apod. Za ekologický způsob pěstování dostávají finanční prémie a jsou proškolováni, aby se mohli podílet na ochraně životního prostředí.

I ve Zdravěnce máme Fairtrade výběr kávy, jejímž nákupem podpoříte lidi, kteří se na pěstování skutečně podílejí a v neposlední řadě i rozumné zacházení s životním prostředím.

Zdroj: https://www.fairmade.cz/fairtrade

Grafický návrh vytvořil a na Shoptet implementoval Tomáš Hlad & Shopteťák.cz