10 důvodů, proč vyzkoušet přírodní barvení vlasů hennou

Barvení vlasů je jedním z rituálů, kterého se moderní žena jen tak nevzdá. Díky krabičce barvy z drogerie se může šedá myška proměnit za jedno odpoledne v rudovlásku nebo třeba hříšně krásnou zrzku. Nebo se rozhodne jít ruku v ruce s přírodou a vyzkouší hennu.

henna 3

Chemické barvy jdou na dřeň

Chemické barvy fungují jinak, než henna – otevírají kutikulu (vnější ochranu vlasu) a pronikají dovnitř, kde peroxid zbaví vlas přirozeného odstínu a nakonec ho PPD (alergen parafenylendiamin) zevnitř přebarví na požadovaný odstín. 

Pokud máte trochu času nazbyt, přečtěte si složení na dně krabičky a zkuste si najít, co které složky dělají. Najdete tam látky s negativními účinky pro vodní organismy, emulgátory, oxidační barviva (na bázi uhelného dehtu), nebo toxický ethanolamine. A teď spočítejte, kolik let a jak často si doma barvíte hlavu chemickou barvou.

A pak je tu stoprocentně přírodní henna

Henna je jedna z nejstarších přírodních barvících látek, hojně ji využívali už ve starém Egyptě před pěti tisíci lety. Henovník bílý je keříkovitá rostlina pocházející z tropických a subtropických oblastí Afriky, jižní Asie a severní Oceánie. Její listy se usuší a nadrtí na jemný zelený prášek (takže se nelekněte, až si ji doma budete míchat, opravdu nebudete mít vlasy zelené).

henna 1

A jak henna funguje? Na rozdíl od chemických barev, henna vlasy obaluje zvenčí a funguje jako ochranná bariéra před vnějšími vlivy. Výsledná barva se u každého liší podle struktury a podkladové barvy vlasů. Nejčastěji chytá do měděna, hněda nebo červena, takže modrou hlavu si s přírodní barvou bohužel (nebo bohudík) neuděláte. Aplikace je podobná jako u klasické barvy, podívejte se po dočtení článku na video, jak si nabarvit vlasy hennou.

10 důvodů, proč zkusit barvení vlasů hennou

  1. Pokud si pohlídáte složení, můžete koupit 100 % přírodní produkt bez chemie, za což vám bude vděčné nejen vaše tělo, ale i životní prostředí.
  2. Přispívá k dobrému stavu vlasů.
  3. Podporuje prokrvení pokožky hlavy.
  4. Zamezuje nadměrnému maštění hlavy, naopak spíš vysušuje. Barveným a poškozeným vlasům napomůže navrátit lesk speciálně vyvinutý přírodní hydratační šampon od Voono. 
  5. Barva vypadá přirozeně – vždyť taky vzešla z přírody.
  6. A navíc napomáhá chránit vlasy před působením UV záření.
  7. Barvit hennou se mohou i těhotné a kojící maminky.
  8. Koketujete se zero waste životním stylem? Voono nabízí svoje produkty i v bezobalové variantě (bez papíru a plastů).
  9. Můžete si hennou nabarvit i obočí (přírodně, bez oxidačních činidel).
  10. Netestuje se na zvířatech (alespoň ta od Voono).

henna 2

Barvení hennou po klasické barvě není problém

A když se rozhodnete dát šanci přírodě a obarvit si vlasy hennou po chemické barvě? Nebojte se, stačí jen chvíli počkat – alespoň čtyři týdny od posledního barvení. Připravte se na to, že bude mít henna v prášku zelenou barvu a specifickou vůni. Můžete zkusit do vody na zalití přidat černý čaj nebo odvar z hřebíčku a skořice.

Když už jsme u těch tipů, na internetu jich najdete nepřeberné množství. Vlastně celý proces hennování připomíná spíš alchymii, protože vliv na výslednou barvu mají různé přísady (citronová šťáva, ocet, víno), teplota vody, koření (kurkuma, paprika, skořice) i doba, jakou necháte umíchanou hennu odstát (tím vytvoříte trvalejší barvu).

A jsme u toho – s hennou je to trochu víc o čekání. Ideální doba působení? Od 45 minut po 4 hodiny (milovníci extrému s ní dokonce i spí). A na ustálení barevného odstínu si počkáte až tři dny, protože henna na vlasech pracuje. Co z toho plyne? Vlastně nic, protože s nabarvenou hlavou pod ručníkem můžete doma poletovat jako obvykle, nebo si uvařit šálek čaje nebo kávy a prostě si tu chvilku pro sebe užít.

Grafický návrh vytvořil a na Shoptet implementoval Tomáš Hlad & Shopteťák.cz